11 Avocado Struggles Only Avocado Lovers Truly Understand

Standard

Gotta squeeze ‘em all. Warning: Some graphic avocado content.

A single avocado typically costs $500.

A single avocado typically costs $500.

There goes my child's college fund.

Thinkstock

You have to look like a maniac in the grocery store feeling up every avocado.

You have to look like a maniac in the grocery store feeling up every avocado.

Getty Images/Blend Images Noel Hendrickson

Waiting foreverrrrrrrrrrrr for them to ripen.

Waiting foreverrrrrrrrrrrr for them to ripen.

Getty Images/iStockphoto emilystarbuck

When there's guacamole at a party and you can't just shovel it all directly into your mouth without people judging you.

When there's guacamole at a party and you can't just shovel it all directly into your mouth without people judging you.

Getty Images/iStockphoto bhofack2


View Entire List ›

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s